min kultury logo

Oslava 100. výročí založení republiky proběhla v sobotu 27.10.2018 za účasti vedení obce Hukvaldy, radních a zastupitelů obce, členů spolků TJ Sokol Hukvaldy, Sborů dobrovolných hasičů Hukvaldy a Rychaltice, Včelařského spolku a Mysliveckého sdružení, Základní školy a Mateřské školy Hukvaldy, zástupců Biskupství ostravsko – opavského, Biskupských lesů a místních občanů.

Ještě před celým slavnostním aktem byl položen věnec a zapáleny svíčky u pomníku padlých v 1. a 2. světové válce v Rychalticích.
Oslavy začaly u oborní brány na Hukvaldech, kde vyhrávala dechová hudba z Fryčovic, která pak po projevu starosty obce Luďka Bujnoška doprovázela průvod do obory, kde začal samotný slavnostní akt.

Na úvod zahráli trubači, následoval úvodní projev radního pana Petra Laníka.
Po projevu pak starosta obce s generálním vikářem Biskupství ostravsko – opavského zasadili první lípu svobody jako poctu ke 100 letům republiky a zároveň posvětili lípu svobody z roku 1918. V tomto místě byl umístěn pamětní kámen s žulovou pamětní deskou s nápisem „Lípy republiky 1918 a 2018“. Poté dechovka zahrála hymnu a následovalo vystoupení dětského folklórního souboru Lašánek
z hukvaldské školy a na závěr opět zahráli trubači.

Pak se průvod opět za doprovodu dechovky přesunul k památníku obětem 1. a 2. světové války s legionářem, kde byl položen věnec a zapáleny svíčky, následoval projev a pěvecké vystoupení dětí ze základní školy.

Od památníku se průvod přesunul do hukvaldského dvora, kde byla po dalším projevu a vystoupení dětí opět panem starostou a generálním vikářem Biskupství ostravsko – opavského vysazena druhá lípa svobody u příležitosti 100 let od založení republiky. Také zde byl umístěn kámen s pamětní deskou „Lípa republiky 2018“.

Z hukvaldského dvora se přítomní přesunuli do kostela svatého Maxmiliána, kde proběhla mše svatá vedená panem farářem Mgr. Dariuszem Jedrzejskim. Po této slavnostní chvíli přišel na řadu koncert harfenistky Ivany Dohnalové-Švestkové a mladé zpěvačky Izabely Jati.
Po koncertě se průvod přesunul do sousedního Rodného domu Leoše Janáčka na Hukvaldech, kde bylo pro zúčastněné připraveno bohaté pohoštění při písničkách hraných dechovou hudbou z Fryčovic.

Pro zájemce pak akce pokračovala ve večerních hodinách zapálením Masarykovy vatry na Vrších, pod vedením SDH Rychaltice a následně byla zakončena slavnostním ohňostrojem.

Ivana Hrčková, místostarostka

100let web

IKban 2b GIF

Kalendář kulturních akcí

Srpen 2019
po út st čt so ne

Lašská brána Beskyd

logos1logos2

Stáhněte si zdarma aplikaci do mobilu


TOP
×
csendejapl