Klikněte pro přečtení označeného textu! Historie obce Obec má původ v obci Sklenov s první písemnou zmínkou z roku 1294 a v obci Rychaltice s první písemnou zmínkou z roku 1394. Dnešní obec Hukvaldy se skládá z pěti místních částí: Hukvaldy, Horní Sklenov, Dolní Sklenov, Rychaltice a Krnalovice. Je to poslední obec čistě lašská na rozhraní valašsko-lašském, jíž vévodí jeden z nejmohutnějších hradů na Moravě, který byl založen v první polovině 13. století, tedy za panování krále Přemysla Otakara I. (1197 - 1230). Je to obec, kterou proslavil hudební skladatel Leoš Janáček (1854 - 1928). Ten v posledním roce svého života se o svém rodišti vyjádřil (v článku "Moje Lašsko") slovy: "Kraj krásný, lid tichý, nářečí měkké, jak by máslo krájel." To o krajině okolo Hukvald, která je předhůřím Beskyd - nejzápadnější částíKarpat. Takový pohled na hrad a podhradí se rozprostřel z "Fojtových vrchů" od západu na počátku 20. století. Po požáru v roce 1762 se hrad rychle měnil v ruinu. Nejnutnější opravy a zajišťovací práce byly zahájeny až začátkem druhé poloviny 19. století. Stávající slavnostní brána do obory stávala od roku 1859 na pravé straně cesty do Kozlovic. Zpět na dnešní místo ji dal v roce 1926 přemístit arcibiskup Leopold Prečan na doporučení Hynka Mlčocha.

Historie obce

Obec má původ v obci Sklenov s první písemnou zmínkou z roku 1294 a v obci Rychaltice s první písemnou zmínkou z roku 1394. Dnešní obec Hukvaldy se skládá z pěti místních částí: Hukvaldy, Horní Sklenov, Dolní Sklenov, Rychaltice a Krnalovice.

Je to poslední obec čistě lašská na rozhraní valašsko-lašském, jíž vévodí jeden z nejmohutnějších hradů na Moravě, který byl založen v první polovině 13. století, tedy za panování krále Přemysla Otakara I. (1197 - 1230). Je to obec, kterou proslavil hudební skladatel Leoš Janáček (1854 - 1928).

Ten v posledním roce svého života se o svém rodišti vyjádřil (v článku "Moje Lašsko") slovy: "Kraj krásný, lid tichý, nářečí měkké, jak by máslo krájel." To o krajině okolo Hukvald, která je předhůřím Beskyd - nejzápadnější částíKarpat.

Takový pohled na hrad a podhradí se rozprostřel z "Fojtových vrchů" od západu na počátku 20. století. Po požáru v roce 1762 se hrad rychle měnil v ruinu. Nejnutnější opravy a zajišťovací práce byly zahájeny až začátkem druhé poloviny 19. století.

Stávající slavnostní brána do obory stávala od roku 1859 na pravé straně cesty do Kozlovic. Zpět na dnešní místo ji dal v roce 1926 přemístit arcibiskup Leopold Prečan na doporučení Hynka Mlčocha.

IKban 2b GIF

Kalendář kulturních akcí

Leden 2020
po út st čt so ne

Videogalerie

Lašská brána Beskyd

logos1logos2

Stáhněte si zdarma aplikaci do mobilu


TOP
×
csendejapl
Klikněte pro přečtení označeného textu!