Drobečková navigace

Úvod > Kultura > Janáčkovy Hukvadly > Janáček i exotika nejen na Hukvaldech

Janáček i exotika nejen na Hukvaldech

Koncertem pro soprán, cembalo a klavír s dvojící mladých umělkyň – sopranistkou Pavlou Čichoňovou spolu s klavíristkou a cembalistkou Alenou Hönigovou, vstupuje v pátek 12. července v 18.00 hodin letošní XX. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy historicky poprvé také na půdu města Příbora, konkrétně do krásných barokních prostor nově zrekonstruovaného piaristického kláštera. Právě zde zazní v pátek večer skladby O. Respighiho pro soprán a cembalo a část písňové tvorby Leoše Janáčka z Moravské lidové poesie v písních v podání obou umělkyň. Tento koncert je svým způsobem výjimečný i v tom, že dává příležitost nevidomé umělkyni, sopranistce Pavle Čichoňové, která se na hukvaldském festivalu představuje vůbec poprvé.

Pavla Čichoňová - soprán  Alena Hönigová - klavír, cembalo

Víkendový program Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy pokračuje v sobotu 13. července v 17.00 hodin v kapli sv. Ondřeje na hradě Hukvaldy koncertem syrsko-libanonského hudebního seskupení Ziriab. Tvoří jej trojice muzikantů - Syřané Marwan  Alsolaiman a Haithman Farag s Libanoncem Mouin Abu Chahinem, žijícími v současné době v České republice.  Jejich repertoár je rozmanitý, lze jej však definovat jako originální arabskou hudbu, do níž nezasáhly žádné vnější vlivy. Hrají na tradiční arabské nástroje: arabskou loutnu oud, flétnu nai, bubínek darbouka a dvoustrannou tamburínu duff.  Marwan Alsolaiman se vedle hudby věnuje příležitostně také překladatelské činnosti, a tak bude součástí koncertu skupiny Ziriab na Hukvaldech, nazvaného Traditional Arabic Loves Songs, prezentace arabského překladu satirické knihy dvou ostravských autorů – Břetislava Uhláře a Miroslava Sehnala  - nazvané „Hodinu pod drnem“, která letos vyšla v Egyptě.

Marwan Alsolaiman 

Na tento koncert navazuje v 19.00 hodin v zámku ve Frýdku-Místku vystoupení libanonské zpěvačky Yolly Khalifé s makedonským hudebním uskupením Al Makedonia. Známá vokalistka arabských lidových, popových a klasických repertoárů Yolla Khalifé, překračuje často hudební hranice díky spolupráci s hudebníky ze Středního Východu, např. z Makedonie, Turecka a Řecka, a různými východoevropskými virtuozy dechových a smyčcových nástrojů. Její festivalový koncert, nazvaný Aah, odráží cestu Yolly Khalifé, jak ji ona sama popisuje „na níž prožila lásku, krásu, radost, přátelství, potěšení a nevinnost smíšené s hořkou dávkou frustrace, samoty, smutku, povrchnosti, úzkosti, strachu a nemoci…“

Yolla Khalifé Yolla Khalifé

Přestože je velmi obtížné vymezit hudbu skupiny Al Makedonia i Yolly Khalifé a určit, kde končí jazz a kde začíná tradiční hudba, je výsledek jejich společné tvorby vysoce kvalitním vyjádřením hudby, určené pro radost všem, kdekoliv na světě. Kombinace, které společně vytvořili smíšením tradičních zvuků svých zemí s jistou příměsí hudebnosti Středního Východu, dalo vzniknout synergii, přinášející výjimečnou hudbu z oblasti world music.

Mezinárodní hudební festival Janáčkovy Hukvaldy nabízí svým návštěvníkům každoročně určité hudební přesahy, mimo tradiční oblasti vážné hudby. Oba sobotní koncerty k nim nepochybně patří, ale jistě i ony mají čím zaujmout české publikum.

BOHDANA RYWIKOVÁ