Drobečková navigace

Úvod > Historie obce

Historie obce

 

Obec má původ v obci Sklenov s první písemnou zmínkou z roku 1294 a v obci Rychaltice s první písemnou zmínkou z roku 1394. Dnešní obec Hukvaldy se skládá z pěti místních částí: Hukvaldy, Horní Sklenov, Dolní Sklenov, Rychaltice a Krnalovice.

Je to poslední obec čistě lašská na rozhraní valašsko-lašském, jíž vévodí jeden z nejmohutnějších hradů na Moravě, který byl založen v první polovině 13. století, tedy za panování krále Přemysla Otakara I. (1197 - 1230). Je to obec, kterou proslavil hudební skladatel Leoš Janáček (1854 - 1928).

Ten v posledním roce svého života se o svém rodišti vyjádřil (v článku "Moje Lašsko") slovy: "Kraj krásný, lid tichý, nářečí měkké, jak by máslo krájel." To o krajině okolo Hukvald, která je předhůřím Beskyd - nejzápadnější částíKarpat.

 

Takový pohled na hrad a podhradí se rozprostřel z "Fojtových vrchů" od západu na počátku 20. století. Po požáru v roce 1762 se hrad rychle měnil v ruinu. Nejnutnější opravy a zajišťovací práce byly zahájeny až začátkem druhé poloviny 19. století.

Kolorovaný světlotisk, kolem roku 1900.

 

Stávající slavnostní brána do obory stávala od roku 1859 na pravé straně cesty do Kozlovic. Zpět na dnešní místo ji dal v roce 1926 přemístit arcibiskup Leopold Prečan na doporučení Hynka Mlčocha.

Nakl. Emil Šlapeta Místek, kolorovaný světlotisk, kolem roku 1907.

Pohlednice se záběry hradu a s krojovanou lašskou dívkou.

Světlotisk, kolem roku 1920.

 

Záběr na Hukvaldy z cesty od Palések z Mnišího. Říkalo se tu "U černého kříže".

Je odtud krásný výhled na hrad.

Nakl. E. Š. M. (E. Šlapeta Místek), kolorovaný světlotisk, kolem roku 1910.

 

Sklenovští a hukvaldští hasiči spolu s nájemcem hukvaldského pivovaru Josefem Jungem (sedící ve středu) dokumentují jednotu a spolupráci.

Foto Jindřich Dohnal Hukvaldy, kolem roku 1905.

 

Hukvaldské zvony byly posvěceny 25. července 1926 olomouckým arcibiskupem Leopoldem Prečanem, kterému Leoš Janáček věnoval v listopadu 1927 svou "Glagolskou mši".

Fotopohlednice, rok 1926.

Při procházkách oborou, alejemi kaštanů, lip a staletých buků, mohli návštěvníci zblízka pozorovat stáda srnčí, daňčí i mufloní zvěře. Samozřejmě daňčí albíni byli atrakcí.

Nakl. Ant. Mičaník, foto Dolejš Praha, kolorovaný světlotisk, kolem roku 1941.