Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Příběh lišky Bystroušky

Příběh lišky BystrouškyDatum konání:
17.7.2017

pozvanka.jpg

Srdečně si Vás dovolujeme pozvat na slavnostní zahájení výstavy Příběh lišky Bystroušky, které se uskuteční v pondělí 17. července 2017 od 17 hodin v budově Informačního centra Hukvaldy, Hukvaldy 40.

Výstava Vás provede od samotného vzniku kresleného příběhu, přes literární zpracování Lišky Bystroušky, prvním uvedením opery Leoše Janáčka - Příhody lišky Bystroušky, až do dnešních dnů, kdy příběhy lišky Bystroušky stále zůstávají jednou z nejhranějších oper 21. století.

V rámci výstavy shlédnete dobové fotografie a dokumenty, kopie Milénových kostýmů i zmenšenou původní scénu (opera byla poprvé uvedena 6. listopadu 1924 v brněnském Městském divadle ve skvostné inscenaci, na níž se podílel výtvarník Eduard Milén, režisér Ota Zítek a dirigent František Neumann). Objevovat s námi ale můžete také faksimile Těsnohlídkova rukopisu, který se dlouhá léta považoval za ztracený, či ilustrace Stanislava Lolka, které stály u samého vzniku tohoto díla. Dozvíte se možná i něco více o Památníku lišky Bystroušky v Hukvaldské oboře, nebo i o dalších místech, kde je liška Bystrouška „doma“. Čekají na vás návrhy kostýmů z prvého provedení opery Příhody lišky Bystroušky, fotografie z jednotlivých inscenací oper, návrhy kostýmů z dalších provedení oper (českých i zahraničních), a mnoho dalšího.

Výstava byla připravena ve spolupráci s Národním divadlem Brno, Muzeem města Brna, Moravským zemským muzeem, Národním divadlem Praha, Národním divadlem Moravskoslezkým a Jihočeským divadlem. Výstavu také podpořila Obec Hukvaldy, Janáčkovy Hukvaldy z.s., ZŠ a MŠ L. Janáčka Hukvaldy a další. Všem děkujeme za jejich podporu.