Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Francouzsko český koncert na Hukvaldech

Francouzsko český koncert na HukvaldechDatum konání:
6.5.2016

Pěvecké sdružení Kopřivnice z.s. letos přivítá návštěvu z Francie.

Ale nejdříve troška historie.
V roce 1922 byly v Kopřivnici dva mužské sbory - Sokol a Dělnická akademie. V duchu hesla: ,,V jednotě  je síla“, se podařilo tehdejšímu poštmistrovi Janu Uhlířovi oba sbory spojit. Vzniklo tím Pěvecké sdružení Kopřivnice, dirigentem se stal Jan Uhlíř.

Tehdy mužský sbor nastudoval několik Janáčkových skladeb a předvedl je v roce 1925 v Rožnově p. R. za přítomnosti Leoše Janáčka. Jeho pochvala za předvedení jeho děl vedla tehdejší představitele Pěveckého sdružení k udělení Čestného členství. Tak se i stalo, v roce 1926  bylo Leoši Janáčkovi uděleno Čestné členství v Pěveckém sdružení Kopřivnice a jeho skladby byly a jsou často na pořadu koncertů.
Na tento počin skladatel reagoval dopisem v červenci 1926, ve kterém s poděkováním hodnotí zejména práci dirigenta jako člověka oddaného umění a práci sdružení jako užitečnou a potřebnou. Od roku 1950 vystupuje Pěvecké sdružení jako smíšený mužský u ženský sbor pod vedením Jana Sýkory. Nyní vede Pěvecké sdružení p. Eva Pajdlová a Věra Michálková.

Pěvecké sdružení spolupracuje rovněž i s příslušnými odbory města Kopřivnice a v rámci družební spolupráce města Kopřivnice a města  Trappes ve Francii probíhá spolupráce a výměna aktivit i na úseku kultury, tedy konkrétné zpěvu a pěveckých těles.
Po poslední návštěvě Pěveckého sdružení Kopřivnice vloni ve Francii nastává nyní jejich reciproční návštěva u nás, 5. května 2016 přijede na koncertní turné do Kopřivnice Pěvecký soubor Choeur Accord v počtu 43 členů.
Členové Pěveckého družení Kopřivnice jim připravuje třídenní program, kde by se naši hosté měli kromě návštěv našich pamětihodností a rodin předvést alespoň na dvou koncertech a možná i na nějakých příležitostných vystoupeních.
S ohledem na naše vztahy k Leoši Janáčkovi a Hukvaldům přišla jasná volba na provedení jednoho koncertu na Hukvaldech jako projev úcty k obci, kde se skladatel a náš Čestný člen  narodil, mimochodem je to letos právě 90 let, co je Leoš Janáček naším Četným členem. Druhý koncert pak bude další den  v Kopřivnici.

A tak si dovolujeme všechny občany Hukvald pozvat na koncert francouzského Pěveckého souboru Choeur Accord a Pěveckého sdružení Kopřivnice dne 6. května 2016 v 18,00 hod. do velkého sálu Hotelu Hukvaldy k poslechu nevšedního zážitku sborového zpěvu.

Těšíme se na vaši návštěvu.

Za přípravný výbor PSK Petr Černoch

 koncerty2016.jpg